Święto Edukacji Narodowej

Jak co roku, 14 października, w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość łącząca Święto Edukacji Narodowej oraz przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności szkolnej. Motywem przewodnim tego Dnia były kwiaty, które były głównym elementem dekoracji wykonanej pod okiem pani Anny Rodziewicz – Maszlanki.

Zaczęło się od części oficjalnej. Prowadzące (Ola Sokół i Kasia Kosiarka) przywitały gości oraz zgromadzonych. Następnie rozpoczęło się ślubowanie, które poprowadziła pani Sylwia Kościkiewicz-Gryc. Uczniowie klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły: być godnym uczniem, szanować pracę i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, dbać o honor Ojczyzny, kochać Ojczyznę, być solidnym, pilnym, pracowitym , a zdobytą wiedzę i umiejętności poświęcić dla dobra Ojczyzny. Każda z klas pierwszych otrzymała w prezencie kronikę, by mogła opisywać przeżyte w szkole wydarzenia.

Później rozpoczęły się przemówienia, głos zabrał pan wójt Stefan Traczyk, pani Dyrektor Dorota Stańczak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Część pracowników została nagrodzona dyplomami, które odebrali z rąk wójta oraz pani dyrektor.

Na tym skończyła się oficjalna część uroczystości. Nastąpiło wyprowadzenie sztandaru, po czym przyszła kolej na Oscary, czyli statuetki przyznawane pracownikom szkoły przez uczniów. W tym roku, podobnie jak kilku poprzednich, wręczono je w 12 kategoriach. Emocje towarzyszyły zarówno wręczającym jak i obdarowywanym. Na szczególną uwagę zasługuje również oprawa muzyczna tej części uroczystości przygotowana przez Aleksandra Wielgosza i Krzysztofa Szczepańskiego z IIIA.

A oto wyróżnieni w poszczególnych kategoriach:

 1. Głos słowika – pani Ewa Olszewska
 2. Złoty wykładowca – pan Krzysztof Rzążewski
 3. Bratnia dusza – pan Paweł Pawłowski
 4. Pogromca tapety – pani Magdalena Kubicka
 5. Kontroler wiedzy – pan Krzysztof Rzążewski
 6. Złote ząbki – pani Dorota Stańczak
 7. Złote lusterko – pani Wanda Glinka
 8. Złoty dresik – pani Małgorzata Koślak
 9. Zbieracz sprzętu – pani Marzena Kuczyńska
 10. Złoty pazurek – pan Tomasz Skrzypkowski
 11. Sokole oko – pan Dariusz Piskała
 12. Oaza spokoju – pani Anna Rodziewicz-Maszlanka
 13. "Oskar specjalny" - otrzymała pani Edyta Krzemińska.

Pomysłodawcami i wykonawcami statuetek byli: pani Małgorzata Bojanowska i pan Adam Dydek.

Po rozdaniu Oscarów rozpoczęła się ostatnia część uroczystości - Otrzęsiny. Osoby wybrane z pierwszych klas rywalizowały między sobą w kilku kategoriach, m.in. malowaniu portretu wychowawcy, sprawdzeniu wiedzy na temat szkoły, a także piciu mleka z bitą śmietaną na czas, ciekawym wykonaniu kultowego utworu „Wlazł kotek na płotek”, czy konkurencji sprawnościowej w postaci biegu z książką na głowie na czas. W klasyfikacji generalnej najlepsza okazała się klasa IA, później IB, a III miejsce przypadło w udziale klasie IC. Ale u nas nie ma przegranych. Każda z klas dostała słodkie upominki ufundowane przez sklepik szkolny.

Przez cały czas trwania uroczystości towarzyszyła nam przyjazna atmosfera, a piękna, jesienna aura tylko temu sprzyjała. Kolejna taka impreza – już za rok.

Organizatorem uroczystości był Szkolny Samorząd Uczniowski wraz z panią Ewą Olszewską.

Aleksandra Ciborowska & Krzysztof Rzążewski