95 rocznica odzyskania niepodległoœści

Dnia 8 listopada w naszym Gimnazjum w niezwykły sposób uczczono 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Społeczność szkolna podejmowała niezwykłych gości z Białorusi - polski chór "Kraj rodzinny" z Baranowicz - w jego skład wchodzą potomkowie Polaków, którzy po II wojnie światowej znaleźli się poza ojczyzną. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Klub Twórczego Myślenia z Otwocka i prowadzone było przez działających w nim pana Ireneusza Krzyżanowskiego i pana Wiesława Muszyńskiego.

Polacy z Kresów Wschodnich dostarczyli nam niezwykłych emocji. W pierwszej części występu zaprezentowali koncert pieśni patriotycznych. Słowo wiążące - historię powstania tych pieśni przedstawił Pan Tomasz Skrzypkowski. W części drugiej chór "Kraj rodzinny"przedstawił lżejszy repertuar - piosenki ludowe. Utwory wykonane były z ogromnym zaangażowaniem i artyzmem. Wzruszenie - budziła kresowa polszczyzna, łzy - uświadomienie sobie trudności z jakimi zmagać się musieli Polacy pozbawieni ojczyzny, podziw - ich upór w trwaniu przy polskości i wstyd - że my Polacy w kraju nie znamy tak dokładnie naszych pieśni jak Polacy na Białorusi.

Kolejnym elementem uroczystości była konferencja prowadzona przez pana Ireneusza Krzyżanowskiego z Inicjatywy Obywatelskiej "Prawda - Pamięć - Przebaczenie". Zorganizowana została w związku z patronatem pełnionym przez Gimnazjum nad pomnikiem "Katyń 1940" w Otwocku. Uczniom przybliżona została postać majora Adama Solskiego, który zginął w Katyniu i jego córki Ewy, zabiegającej przez całe życie o prawdę i pamięć o Jej ojcu i ofiarach Katynia.

Historia życia członków chóru "Kraj rodzinny" i historia życia rodziny Solskich pokazują jak różne mogą być polskie "Drogi do niepodległości" - główne hasło uroczystości.