Wspólna lekcja

Wspólna lekcja wychowania fizycznego z Dziećmi z przedszkolaDnia 19 czerwca 2018 roku naszą szkołę odwiedziły Dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Kubuś” z Celestynowa.
Dziewczęta z Klasy 2d Gimnazjum pod opieką nauczyciela w-f P. Małgorzaty Luba zorganizowały im przeróżne zabawy i gry ruchowe. Na początku lekcji Dzieci zaczęły biegać po sali, były zaskoczone dużą przestrzenią obiektu. Ile radości widać było na ich twarzach. Podczas zabawy każda uczennica z Gimnazjum opiekowała się Dzieckiem wykonując razem z nim zadania ruchowe. Najpierw był tor przeszkód „Droga szczęścia”, później zabawa w samoloty, berek oraz wiele innych ćwiczeń sprawnościowych. Jednak największą radość przyniosła im jazda na materacach. Dzieci poznały wiele przyborów i przyrządów, które wykorzystuje się podczas wychowania fizycznego. W czasie naszego spotkania można było zauważyć, ile szczęścia przysporzyły im zabawy ruchowe. Pomimo dużej różnicy wieku Dziewczęta nie miały problemu ze złapaniem kontaktu i dostosowaniem zabaw. Na pamiątkę naszego spotkania razem zrobiliśmy wspólny plakat. Całe spotkanie zakończyło się zdjęciem grupowym.

Dziękujemy naszym małym przyjaciołom za wspólną zabawę.

Ze sportowym pozdrowieniem
Anna Zawadka, Klasa IID i nauczyciel

Sztafeta pokoleń

W naszej szkole 23 listopada br odbyło się uroczyste podsumowanie projektu realizowanego przez Fundację Nauka – Sport – Rekreacja, a mianowicie: otwarcie Izby Pamięci Historii Szkolnictwa Ponadpodstawowego w Celestynowie.czytaj więcej

SPOTKAŃ AUTORSKICH CZAR.

25 października 2016 roku w mojej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panią Iloną Felicjańską.czytaj więcej

Pierwsza pomoc przedmedyczna

W dniu 18.03.2016r.został zrealizowany dla uczniów klas pierwszych , drugich i trzecich naszego gimnazjum program „Szanuj zdrowie-ratuj życie”. W ramach programu odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień od „dopalaczy”, narkotyków, alkoholu w formie pokazu multimedialnego wraz z omówieniem połączone z pokazem i nauką udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownik medyczny – Pan Mirosław Paszczyk zapoznał młodzież gimnazjalną z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem środków ochrony osobistej poprzez:
– wykład interaktywny
-pokaz w zakresie udzielania pierwszej pomocy
– ćwiczenia praktyczne na fantomach
– pokaz udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach z wykorzystaniem podstawowego sprzętu medycznego
– zapoznanie z obowiązującymi procedurami i wytycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.

Ratownik medyczny w czasie przebiegu pokazu i nauki w zakresie udzielania pierwszej pomocy wskazał, na co zwracać szczególną uwagę, aby szybko i skutecznie udzielić pierwszej pomocy, by uratować komuś życie. Do bardzo ważnych zadań należą:
zabezpieczenie miejsca zdarzenia , ocena poszkodowanego, resuscytacja bezprzyrządowa, ocena poszkodowanego po urazie, przewracanie poszkodowanego na plecy, pozycja bezpieczna, działanie zespołowe, postępowanie w urazach i zachorowaniach – w przypadku rany lub złamania, postępowanie w przypadku zadławienia, krwotoku z nosa i innych urazach, pierwsza pomoc przy zauważeniu drgawek.

Zajęcia były bardzo ciekawe i uczniowie dowiedzieli się wielu ważnych rzeczy .Każdy z uczniów miał okazję brać udział w ćwiczeniach dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie poznali sposoby zachowania się i zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy różnych urazach i sytuacjach zagrażających życiu. Uczniowie wiedzą, jak istotne są pierwsze chwile na miejscu zdarzenia. Dlatego staramy się , aby każdy z uczniów został wyposażony w podstawową wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy i potrafił zastosować w razie potrzeby.

Teresa Sitek – Zdziarska

„Europa da się lubić” w Gimnazjum

W dniu 25 stycznia 2016 roku odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. W tym roku dzień ten był wyjątkowy, ponieważ uświetnił go swą obecnością Pan Steffen M

Z rzeźbą na Ty

Na zajęciach 13 stycznia 2016 r. gościliśmy ludowego rzeźbiarz Pana Wiktora Piaseckiego. Młodzież była zaskoczona, że w wieku 40 lat można znaleźć nową pasję i całkowicie poświęcić się sztuce.czytaj więcej

Samorząd terytorialny – przestrzeń dla aktywnych obywateli

Taką tezę postawiono 18 stycznia, jako podsumowanie projektu 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce

relacja

Akcja „Uwaga nadwaga”

Nasze gimnazjum współuczestniczyło w akcji „Uwaga nadwaga”, która zorganizowana została przez dietetyka Centrum Dietetycznego Naturhouse w Otwocku.czytaj więcej

Słuchaliśmy…Zapamiętamy!

16 października 2015 odbyło się w naszym Gimnazjum spotkanie z Panem Aleksandrem Rękasem. Ten 88 letni energiczny człowiek z radością i entuzjazmem dzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami związanymi z Celestynowem. czytaj więcej

Europejski Uniwersytet Latający w naszej szkole

22 maja 2015 r. do celestynowskiego gimnazjum zawitał Europejski Uniwersytet Latający z tematem trudnym, a mianowicie – przyszłością Unii Europejskiej.
Celem spotkania było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększenie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.
Była to praktyczna lekcja z udziałem Eksperta EUL / dr Jerzy Andrzej Wojciechowski/ i Animatorki / Anna Dobrowolska/. Spotkanie pokazało młodzieży, że UE dotyczy bezpośrednio wielu obszarów ich codziennego życia a oni sami mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.

Spotkanie miało dwie części:
1. Ja i Unia Europejska,
2. Przyszłość UE.

Dr Wojciechowski podsumowując propozycje gimnazjalistów dotyczące funkcjonowania UE zauważył, że są one skierowane głównie na codzienność i to ogromny sukces polskiej integracji z Europą, bo udało się wychować pokolenie, dla którego jest ona czymś codziennym i oczywistym.
Rozmawialiśmy też o szczegółach funkcjonowania unijnych instytucji, wymianach międzynarodowych, funduszach europejskich, a niektórzy z uczniów byli nawet ciekawi, jak wygląda kariera tłumacza w Parlamencie Europejskim.
Naszym zdaniem dzięki spotkaniu:
– pozyskaliśmy większą wiedzę na temat Unii Europejskiej,
– Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca tłumacza w Parlamencie Europejskim,
– mogliśmy przedstawić nasze pomysły, jak powinna funkcjonować UE,
– dowiedzieliśmy się, o co robi Komisja Europejska, jedna z instytucji unijnych
To spotkanie było jednym z najciekawszych w naszej szkole i chcielibyśmy to powtórzyć 🙂

dr Jerzy Andrzej Wojciechowski (Ekspert EUL) – pracownik naukowy Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, ceniony ekspert zakresie integracji europejskiej; autor licznych publikacji (m.in. „Europa po liftingu). Członek zespołu ekspertów Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
Anna Dobrowolska (Animatorka EUL) – studiuje historię i filologię polską w Kolegium MISH UW. Wiceprezeska Fundacji Polska Debatuje, główna organizatorka Akademickich Mistrzostw Europy Debat 2016. Pasjonatka historii PRL, współautorka książki: „Berlin. Miasto pamięci”,redaktorka Magazynu Kontakt.

Jan Karski i Żonkile Pamięci w naszej szkole

17 kwietnia 2015 r. w naszym Gimnazjum odbyło się seminarium naukowe Celestynowskiego Towarzystwa Kulturalnego na zakończenie konkursu „Jan Karski i Żegota w Polskim Państwie Podziemnym”. Gościliśmy uczniów ze SP im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie z opiekunem Panią Janiną Skrzypiec-Nowak.Na samym początku spotkania nauczyliśmy się kilku „zakazanych piosenek” z okresu okupacji niemieckiej Polski. Śpiew brawurowo prowadziła Patrycja Rogulska, uczennica klasy 2 a. Następnie obejrzeliśmy film dokumentalny o Żegocie, po czym Pani dr Bogusława Filipowicz wygłosiła krótki komentarz.

W dalszej części spotkania Pani Agata Jastrzębska ogłosiła wyniki konkursu oraz rozdała nagrody ufundowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Po rozdaniu nagród zostały odczytane nagrodzone wiersze. Pod koniec spotkania wolontariusze rozdali uczestnikom seminarium żółte żonkile, będące symbolem pamięci o powstaniu w Gettcie Warszawskim. Włączyliśmy się do akcji społecznej „Żonkile Pamięci”, organizowanej przez Muzeum POLIN.

Żółte żonkile nosiła tego dnia cała nasza szkoła. a może i Polska! Papierowe kwiaty wykonaliśmy na zajęciach techniki pod kierunkiem Pani Hanny Masnej.
Seminarium zakończyliśmy ponownym zaśpiewaniem zakazanej piosenki „Okupacyjna świnia”.

Julia Wąsowska, 2e

  • nagrodzone wiersze

Relacja ze spotkania z panią Ewą Nowak

Dnia 24 lutego, odbyło się spotkanie z młodzieżową pisarką panią Ewą Nowak. Pani Ewa opowiadała nam o swoim dzieciństwie i problemach z nim związanych, nastoletnim życiu, w którym zaczynała tworzyć pierwsze opowiadania i powieści oraz o obecnie napisanych powieściach. Zdradziła mam również przepis na napisanie udanej powieści.Ukazała nam wiele ze swoim licznych książek i o kilka opowiedziała. Na koniec można było niektóre z jej powieści kupić i poprosić o indywidualny wpis- autograf.

Pisarka ma wielką wyobraźnię, a Jej poczucie humoru oraz dystans do siebie sprawiły, że z przyjemnością spędziliśmy czas słuchając pani Ewy. Potrafiła swoją postawą i zachowaniem zaciekawić nawet najtrudniejszych uczniów naszej szkoły, a to nie lada wyzwanie. Próbowała wytłumaczyć nam, że do tego, by zostać zarówno pisarką, jak i kimkolwiek innym, nie trzeba nic więcej niż wytrwałość i szczere chęci.

Pokazała, że każdy ma równe szanse by coś osiągnąć, np. jeśli chodzi o naukę w szkole. Z pewnością dodała nam dużo odwagi i optymistycznego nastawienia.

Spotkanie okazało się wyjątkowym i dużo z niego wynieśliśmy informacji, dlatego na długo pozostanie w naszych pamięciach. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się z panią Ewą Nowak i usłyszymy kolejne interesujące historie.

Karolina Porada z gim1.polkowice.pl

Spotkanie z Czarnym Lądem

„Nie widziałem nigdzie nocą nieba tak pięknego jak nad Afryką.
Nie widziałem zieleni tak soczystej i tak bogatej gamy kolorów: kwiatów, motyli, ptactwa, jaszczurek i węży jak w Afryce.
Nie spotkałem nigdzie ludzi tak tajemniczych, tak biednych materialnie i zarazem tak bogatych kulturowo jak w Afryce.
Ona, piękna i drapieżna zarazem, pozostawia niezatarte wspomnienie spotkania z nią, uosobieniem piękna, tajemniczości i potęgi, która jest w stanie podbić niejedno serce..
Ona przyciąga i nęci tajemniczością, bogactwem i biedą na przemian. ”

Roman Rusinek SAC
W świecie bajek środkowoafrykańskich

14 stycznia 2014 r. mieliśmy okazję odbyć podróż na kontynent afrykański i nieco lepiej poznać przynajmniej niektóre zwyczaje, zachowania i wartości, którymi kierują się Afrykanie.

czytaj więcej

95 rocznica odzyskania niepodległości

Dnia 8 listopada w naszym Gimnazjum w niezwykły sposób uczczono 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Społeczność szkolna podejmowała niezwykłych gości z Białorusi – polski chór „Kraj rodzinny” z Baranowicz – w jego skład wchodzą potomkowie Polaków, którzy po II wojnie światowej znaleźli się poza ojczyzną.czytaj więcej

Dzień z Europamobil 20.09.2012

„Europamobil” to projekt dla uczniów i studentów. 20 studentów z różnych krajów Unii Europejskiej podróżuje autokarem, tzw. „Europamobil”, do szkół znajdujących się w wybranym i co roku innym regionie Europy (dotąd były to szkoły w Niemczech i Francji), aby przeprowadzić z uczniami warsztaty na różne tematy europejskie. Od roku 2009 projekt realizują wspólnie Fundacja Genshagen i Fundacja Roberta Boscha w różnych regionach europejskich.czytaj więcej

gościliśmy alpinistę – Pana Sebastiana Maintoka

” Warto spotykać ludzi w życiu, ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem”.Dnia 25.10.2013 r. nasze Gimnazjum gościło alpinistę – Pana Sebastiana Maintoka. Pan Maintok z wykształcenia jest nauczycielem historii i wos-u. Zaproszony gość podzielił się z młodzieżą swoją pasją i zamiłowani em do gór. Pan Sebastian zrelacjonował wyprawę z 2010 roku na Matterhorn (4478m n.p.m). Młodzież mogła poznać nie tylko warunki jakie panują w górach na ogromnych wysokościach, ale także dowiedzieć się jak wygląda i ile trwa przygotowanie alpinistów do wyprawy. Wykład połączony był z prezentacją zdjęć a także pokazem sprzętu alpinistycznego. Po prelekcji młodzież zasypała alpinistę pytaniami, na wszystkie Pan Sebastian wyczerpująco odpowiadał. Kto wie, może Pan Sebastian obudzi w kimś pasję do wspinaczki wysokogórskiej.

Uczestniczka spotkania

relacja ze spotkania z p. Dariuszem Oskrobą

Pan Dariusz Oskroba to człowiek, który uwielbia podróżować. Zwiedził prawie wszystkie najwspanialsze zakątki świata. Niedawno przybył do naszej szkoły, aby przybliżyć nam przeżycia i emocje, które towarzyszyły mu podczas wędrówek.czytaj więcej

spotkanie z absolwentką

Wolontariuszka, absolwentka naszej szkoły, ale także doświadczony w podróżach globtroter, – Marta Matosek – poprowadziła dla uczniów warsztaty poświecone przygotowaniom do lotu za granicę.czytaj więcej

Maciej Pietrzyk w naszej szkole!

We wtorek, 19 kwietnia do naszego Gimnazjum przyjechał Pan Maciej Pietrzyk – aktor, karykaturzysta, a przede wszystkim pieśniarz, jeden z bardów „Solidarności”.
czytaj więcej

ZNANY KOMPOZYTOR – MICHAŁ LORENC W GIMNAZJUM

„Ja nigdy żadnej muzyki nie wymyśliłem, to ona przyszła do mnie”Dnia 26 października 2011r. Gimnazjum im. por. Józefa Czumy „Skrytego” na zaproszenie Szkolnego Klubu Europejskiego, odwiedził nas jeden z najwybitniejszych, polskich kompozytorów muzyki filmowej p. Michał Lorenc.