Akcja "Uwaga nadwaga"

Nasze gimnazjum współuczestniczyło w akcji "Uwaga nadwaga", która zorganizowana została przez dietetyka Centrum Dietetycznego Naturhouse w Otwocku.

W ramach akcji odbyły się prelekcje dla rodziców uczniów gimnazjum oraz uczniów klas trzecich. Tematem prelekcji były prawidłowe nawyki żywieniowe.

Specjalista do spraw żywienia - nasza absolwentka Anna Wiśniewska przedstawiła konsekwencje wynikające z nieprawidłowej diety oraz wskazała jak przygotowywać pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. Głównym celem spotkań z ekspertem w reedukacji żywieniowej było zwrócenie uwagi na problem nadwagi, który coraz częściej dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Nadmierna masa ciała może negatywnie odbijać się na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu w tym także koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy.

Wg raportu UNICEF polskie dzieci tyją najszybciej, dlatego konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych. Zdrowe zasady żywieniowe powinny być wprowadzone w całym domu.

Należy zwrócić uwagę na kilka zasad zdrowego żywienia:
- zawsze rano każdy powinien zjeść śniadanie,
- jeść różnorodnie,
- zachować umiar w spożywaniu słodkich i słonych przekąsek,
- jeść owoce i warzywa w ciągu dnia,
- wyeliminować słodkie soki i napoje, zastępować je wodą niegazowaną,
- pamiętać o aktywności fizycznej.

Powyższe zasady są ważne i zawarte są w obowiązującym od 1 września 2015 r. rozporządzeniu Ministra Zdrowia (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach).

Nowe przepisy mają być pomocne w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży. Rozporządzenie ma na celu nauczyć dzieci, nauczycieli i rodziców, na czym polega zdrowe i bezpieczne odżywianie oraz wyeliminowanie ze szkół tłustych, słonych i słodzonych pokarmów. Zwracano na to uwagę również na przeprowadzonej prelekcji.

Teresa Sitek - Zdziarska