wycieczka do Niemiec

W październiku pojechałam na wycieczkę do Niemiec, Francji i Szwajcarii. Zorganizowały ją pani Marzena Łącka i pani Katarzyna Łagoda. Wyjechaliśmy 8 października, a wróciliśmy 15. Mieszkaliśmy w ośrodku w Tuttlingen w południowo-zachodnich Niemczech. Znajdował się on na wzgórzu! Więc mieliśmy dodatkową atrakcję - wspinaczkę górską.

W ciągu tych ośmiu dni zwiedziłam wiele cudownych miejsc, między innymi: Wyspę Kwiatów Mainau, Konstancję nad Jeziorem Bodeńskim, Strassbourg, Zurych, wodospady na Renie w Schaffhausen oraz Stuttgart. Największe wrażenie zrobiła na mnie katedra Notre-Dame w Starssbourgu. Była piękna, ogromna, niezwykła, bogata i dopracowana. Nie da się tego opisać.

Na wycieczce dostawaliśmy również zadania językowe. Musieliśmy rozmawiać z mieszkańcami i zadawać im pytania. Co dziwne najbardziej pomocni byli Niemcy i Szwajcarzy, natomiast Francuzi słabo mówili po angielsku.

Odwiedziliśmy także szkołę niemiecką. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci, przygotowano dla nas poczęstunek i mieliśmy okazję wziąć udział w lekcjach naszych rówieśników z Niemiec.

Dzięki temu wyjazdowi poznałam lepiej kraje, ich mieszkańców. Było to dla mnie ciekawe doświadczenie i sposób na nawiązanie nowych znajomości. Pojechałabym jeszcze raz!

Aneta z III c