Byliśmy na Paradzie Schumana!

Parada Schumana od 12 lat przyciąga tysiące warszawiaków, turystów i młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich, którzy przechodząc barwnym korowodem i bawiąc się w Miasteczku Europejskim wspólnie świętują Dzień Europy. Tym, którzy zapomnieli przypominamy, że Dzień Europy obchodzimy 9 maja. Tego dnia 1950 r. Robert Schuman jako pierwszy wystąpił z pomysłem integracji europejskiej. Celem wspólnych działań państw europejskich wtedy, była odbudowa zrujnowanej Europy i zachowanie pokoju.

Był to swoisty początek ruchów integracyjnych w Europie, które doprowadziły do Traktatu z Maastricht w 1992 r., czyli do Unii Europejskiej. Dlatego 9 maja obchodzimy święto narodzin UE.

Włączają się w świętowanie polscy i zagraniczni politycy, przedstawiciele różnych organizacji, instytucji państwowych oraz także MY - SKE EUROCELESS, z naszym wspaniałym transparentem.

Wraz z młodzieżą z innych Klubów Europejskich, gośćmi z Europy, warszawiakami przeszliśmy wesołym i barwnym korowodem z Placu Zamkowego do Miasteczka Europejskiego na Nowym Świecie.

W paradzie udział wzięli H. Gronkiewicz Walc - prezydent Warszawy, Premier T. Mazowiecki. W Miasteczku Europejskim pozdrowił uczestników Prezydent RP B. Komorowski.

Jechała laweta Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu oraz przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, Orkiestra Dudziarzy, szczudlarze. Na stoiskach odbywały się quizy, zabawy, konkursy z nagrodami, pokazy. Można było rozwiązać unijną krzyżówkę lub rebus, zdać test na wolontariusza, zagrać w europejskich kalamburach lub zrobić sobie europejską fotkę.

Hasłem parady w tym roku był Europejski Dzień Wolontariatu.

Uczestnicy - SKE EUROCELESS