Polubić czytanie

Dnia 28.04.2011r. w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. por. J. Czumy "Skrytego" odbyła się, wzorem lat ubiegłych, akcja pod nazwą "Polubić czytanie". Tym razem przed beatyfikacją Papieża wybrano książkę Pawła Zuchniewicza pt. "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża". Autor napisał wiele publikacji o Papieżu m.in. "Cuda Jana Pawła II" i "Nasz Papież". Jako dziennikarz obsługiwał pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. "Wujek Karol..." jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego przez książkę "Lolek. Młode lata Papieża" (wyd. 2005 r.).

Karol Wojtyła po studiach w Rzymie wraca do Polski, gdzie nasila się terror stalinowski. Tu podejmuje pracę duszpasterską, której doświadczenie zaowocuje w czasie Jego niezwykłego pontyfikatu.

Fragmenty książki czytane były we wszystkich klasach na lekcjach języka polskiego. Dotychczas imprezy tego typu odbywały się w sali gimnastycznej, jednak obecnie w obliczu zbliżającej się beatyfikacji Papieża, zdecydowano się na bardziej kameralny charakter sprzyjający refleksji i zadumie nad treścią czytanej książki.

Tegoroczna akcja "Polubić czytanie" zaowocowała dużym zainteresowaniem czytaną książką i chęcią wypożyczenia jej z biblioteki. Wszystkie tego typu akcje mają na celu zwrócenie uwagi uczniów na wartościową literaturę polską i obcą i tak stało się tym razem. Dążymy do tego, aby młodzież sięgała nie tylko po lektury obowiązkowe, lecz również inne interesujące książki, których nie brakuje w bibliotece szkolnej.

Mariola Kowalska