Maciej Pietrzyk w naszej szkole!

We wtorek, 19 kwietnia do naszego Gimnazjum przyjechał Pan Maciej Pietrzyk - aktor, karykaturzysta, a przede wszystkim pieśniarz, jeden z bardów "Solidarności". Spotkaniu towarzyszyły uczennice LO im. Słowackiego w Otwocku, które "odkryły" postać Pana Pietrzyka na potrzeby projektu organizowanego przez IPN "Kamienie pamięci - Odkryj swojego bohatera sierpnia 80"

Te cztery licealistki nakręciły film opowiadający o postaci Pietrzyka, o tym jak to się stało, że wykonał "Piosenkę dla córki", która stała się nieoficjalnym hymnem "Solidarności". Stworzyły również wystawę, na której znalazły się prace Pana Pietrzyka oraz zorganizowały recital piosenek tego legendarnego barda. Wszystko to zaprezentowały w swojej szkole, MDK w Otwocku, ale też zagościły w progach naszego Gimnazjum.

Oczywiście obejrzeliśmy film, który był - według mnie - bardzo profesjonalnie zmontowany i od początku do końca zrobiony przez dziewczyny. Później przyszedł czas, rzekłabym, na "gwóźdź programu", czyli na występ Pana Pietrzyka. Wysłuchaliśmy pięciu piosenek przy akompaniamencie gitary, opowiadających o wydarzeniach sierpnia roku 1980 i dwóch, które stanowiły taki... "bonus". Muszę zaznaczyć, że Pan miał do nas bardzo dobre podejście, był czas na żarty, ale też na chwilę powagi. Były też i wspomnienia. Okazuje się, że Pan Pietrzyk jest absolwentem celestynowskiego liceum, które ukończył w latach 60-tych. W tym czasie zamieszkiwał w Koprówce, które była budynkiem internatu.

Na koniec mogliśmy podejść do sztalug, gdzie znajdowały się niektóre rysunki Pana Pietrzyka. Między innymi liczne karykatury, opowiadające o życiu Polaków w PRL. Muszę również wspomnieć o plakatach, które przygotowali uczniowie naszej szkoły, a tematem było oczywiście zaprezentowanie sylwetki... Pana Pietrzyka! Była to bardzo ciekawa, choć niecodzienna, lekcja historii.

GabGab...

Spotkanie po latach

W naszej szkole nierzadko witamy znamienitych gości. Ostatnio przybył do nas z bliska, z Otwocka pan Maciej Pietrzyk, który brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Skomponował wtedy znaną "Piosenkę dla córki" - nieoficjalny hymn powstającej "Solidarności". Pan Pietrzyk jest artystą wszelakim, zajmuje się muzyką, aktorstwem, a także rysunkiem.

Po krótkim przybliżeniu, a raczej przypomnieniu osoby Macieja Pietrzyka czas na omówienie spotkania.

Na początku oglądaliśmy film nakręcony przez czwórkę dziewcząt z LO im. Juliusza Słowackiego w Otwocku. Praca dotyczyła, rzecz jasna, naszego gościa. Po zakończeniu seansu inicjatywę spotkania przejął Pan Pietrzyk. Okazał się świetnym gawędziarzem, który potrafił skupić uwagę i wkupić się w łaski nawet niesfornych uczniów naszego gimnazjum. Ciekawie opowiadał o czasach strajku i PRL-u, o swojej twórczości i trudnościach jej wykonywania w tamtych latach. Wplatał w swoje historie utwory, które śpiewał dla nas i grał. Cała sala, przyozdobiona plakatami autorstwa gimnazjalistów, świetnie się bawiła. Na finał spotkania Maciej Pietrzyk, postawiwszy irokeza na swej głowie, zaśpiewał piosenkę, "Co jest", przy której świetnie się bawiliśmy.

Spotkanie było naprawdę rewelacyjne, przesycone dobrym humorem.

Agnieszka Jastrzębska