Historia baletu

Troszeczkę historii baletu

Dnia 18 listopada 2010 roku w naszej szkole odbyło się widowisko artystyczne pt.''Historia baletu''. Program taneczny składał się ze wspaniałych występów tancerzy przeplatanych ciekawymi opowiadaniami na temat początków sztuki baletowej. Każdy występ dotyczył danego okresu z dziejów tańca.

Dzięki tej niecodziennej lekcji dowiedzieliśmy się między innymi, że początki baletu sięgają II połowy XVI wieku, kiedy to kształtowała się sama jego forma. Taniec baletowy wywodzi się bezpośrednio z renesansowych maskarad karnawałowych i początkowo polegał on głównie na występach dworskich dla ówcześnie panujących królów i szlachty. Jednak prawdziwym przełomem było założenie 350 lat temu przez Ludwika XIV Narodowej Akademii Muzyki i Tańca. Balet został wtedy oderwany od opery, co spowodowało, że stał się on od tamtej chwili oddzielną sztuką, a nie łączono go, tak jak wcześniej bywało, z recytacją i śpiewem. Popularne wtedy było tańczenie w strojach z epoki Ludwika XIV. W XIX wieku prawdziwym centrum sztuki baletowej stała się Rosja. Po 1909 roku nastąpił rozkwit baletu, a tamtejsi tancerze wystawiali cudowne spektakle baletowe. Po dzień dzisiejszy balet rosyjski jest znany na całym świecie, bo z Rosji właśnie wywodzą się najznamienitsi na świecie tancerze, tancerki i pedagodzy baletu.

W trakcie pokazu zobaczyliśmy taniec na czubkach palców (fragment z baletu ''Jezioro łabędzie''), taniec ze strojem romantycznym, taniec do muzyki Chopina. Oglądaliśmy także poloneza francuskiego z elementami sztuki baletowej i taniec nowoczesny przy akompaniamencie muzyki jazzowej.

Dowiedzieliśmy się także nieco o życiu codziennym tancerzy, o tym, jak ciężko muszą pracować, by móc nam prezentować tak piękny i jak się okazało - bardzo trudny - taniec. Wielu z nas nie miało pojęcia o tym, jak wielki to wysiłek fizyczny dla tancerzy i jak wielu ludzi (pedagogów baletu, choreografów, muzyków), pracuje nad tym, abyśmy mogli oglądać te wspaniałe układy taneczne na scenach.

Moim zdaniem była to wyjątkowa lekcja. Myślę, że wiele osób było bardzo zainteresowanych jej tematyką. Mi także podobała się i zapadła w pamięci. Podziwiałem zwłaszcza zapał i upór tancerzy, jaki muszą wkładać w swoją pracę, abyśmy mogli zobaczyć to, co przygotowali.

Bartek Jankowski, kl. IIIa